Firemná (tiež podniková či organizačná) kultúra je relatívne nový pojem, ktorý sa v posledných dekádach skloňuje čím ďalej tým častejšie. Nie je divu – silná a dobre udržiavaná firemná kultúra vám ušetri personálne nepríjemnosti a ľahko sa stane aj konkurenčnou výhodou.
Ale pekne od začiatku. Čo to vlastne vôbec je? A prečo by vás to malo zaujímať?
Tvár vašej organizácie
Význam slova „firemná“ určite netreba predstavovať. Naopak „kultúra“ je veľmi komplikovaný termín, na ktorého presnej definícii sa filozofi, sociológovia a antropológovia nedokážu definitívne zhodnúť. V bežnej reči tým každý myslí niečo trochu iné, čo platí aj v našom spojení „firemná kultúra“.
Veľmi všeobecne môžeme povedať, že ide o akúsi tvár či identitu danej organizácie. Na rozdiel od marketingového poňatia značky sa ale prejavuje najmä vnútorne. Atmosféra vo firme má priamy vplyv na spokojnosť zamestnancov, preto stojí za to o ňu dbať – spokojný zamestnanec určite podá lepší výkon než ten, ktorému sa u vás nepáči a nemôže sa dočkať, kým utečie inam.
Čo vaša firma robí? A prečo?
Trhové prostredie je v 21. storočí nasýtenejšie než kedykoľvek predtým. Vyrábate brzdové kotúče alebo pečiete šišky? Paráda, ale to aj tisíce a tisíce ďalších firiem. Aby ste prilákali verných zákazníkov a nadšených zamestnancov, musíte ku kvalitným produktom ponúknuť niečo navyše.
Vaša vízia, poslanie, filozofia – jednoducho to, čo sa snažíte dosiahnuť nad rámec obyčajného predaja výrobkov či služieb – je zásadným faktorom ako pre PR a marketing, tak pre firemnú kultúru. Pretože aj ten najobyčajnejší podnik s tým najobyčajnejším sortimentom môže zaujať sympatickou filozofiou.
Len také divadielko? Ani náhodou
Pri riadenej snahe o zavedenie firemnej kultúry je jednoduché spadnúť do prázdnych fráz, symbolov a rituálov. To, že všetkým od námestníka po skladníka oblečiete štýlovú uniformu a vyzvete ich, aby si tykali a pili spolu každé ráno o ôsmej kávu, je síce pekné, ale ak sa jeden stále cíti ako blato na topánkach toho druhého, skutočná spolupatričnosť z toho vznikne len ťažko.
Aby sa vo vašom kolektíve cítil dobre naozaj každý, je potrebné si uvedomiť, že ste všetci ľudia a ani bez jedného by to nešlo. Ale ako predísť častej situácii, keď prestížnejšie pozície hľadia na tie menej kvalifikované s určitou nadradenosťou (ak nie opovrhnutím) a robotníci netušia, k čomu tí „kravaťáci“ vlastne sú?
Kúzelné slovo: komunikácia
Nedostatok úcty k niečej práci spravidla pramení z jej nepochopenia. A tomu, podobne ako nespočetným iným problémom v podnikaní aj v živote samotnom, možno predchádzať transparentnou komunikáciou.
Tá je základom každého zdravého vzťahu, od manželstva až po medzinárodné obchodné partnerstvá. Vždy platí, že o spoločných cieľoch a prípadných komplikáciách je najlepšie sa porozprávať na rovinu a úprimne. Ak z toho zúčastnení majú z akéhokoľvek dôvodu strach, moc sa toho nevyrieši.
Aby ľavá ruka vedela, čo robí pravá
Dôležitou podmienkou vzájomného rešpektu a spolupatričnosti je pochopenie jednotlivých rolí. Snažte sa, aby ak je to možné každý zamestnanec aspoň približne tušil, čo robia ostatní (minimálne na jeho pracovisku), a chápal, ako to prispieva k chodu celého podniku.
Ak je možné prácu kolegov názorne predviesť, rozhodne do toho. „CNC frézar“ alebo „nákupca“ toho neznalým moc nemusí povedať, ale krátka ukážka aj skeptika presvedčí, že ten druhý vie, čo robí, a je dôležitou súčasťou firmy.
Nebojte sa hovoriť
Zapôsobilo na vás, ako si člen vášho tímu poradil s výzvou? Povedzte to! Iný kolega síce nepodáva výnimočné výsledky, ale je na neho 100% spoľahnutie? Oceňte to! K najrozšírenejším duševným problémom dnešnej doby patrí syndróm vyhorenia – zjednodušene povedané pocit, že to, čomu venujeme najlepšie roky svojho života, nemá zmysel. Takže svojich podriadených a kolegov aspoň občas ujistite, že si ich úsilie vážite. Nič vás to nestojí a všetkým sa bude lepšie dýchať.
Rovnako tak je potrebné včas riešiť nespokojnosť. Ak vám niekto lezie na nervy, pravdepodobne to nerobí schválne a rád vám vyjde v ústrety, keď to v kľude preberiete a svoje stanovisko rozumne vysvetlíte. Hlavne nečakajte, že sa problém časom vyrieši sám – skôr vás len postupne dovedie k šialenstvu a dotyčný sa bude čudovať, prečo sa po ňom „z ničoho nič“ vozíte.
Ako u chvály, tak u menej príjemných konfrontácií platí, že čím konkrétnejšie sa vyjadríte, tým účinnejšia vaša komunikácia bude. „Dobrá práca“ ani „sklamal si ma“ toho samo o sebe moc nehovorí.
Je to maratón, nie šprint
Tak čo, tušíte, že nastal čas prehodnotiť svoju firemnú kultúru? Skvelé! Ale nepreháňajte to – ak zmeny nastanú príliš náhle a prudko, bude pre všetkých ťažšie sa na ne adaptovať. Navyše obratom o 180° vzbudíte asi skôr podozrievavosť než nadšenie. Majte preto na pamäti, že firemná kultúra je dlhodobým výsledkom vašej politiky, internej komunikácie a nespočetných ďalších faktorov. Odmenou vám ale bude tím ľudí, ktorí ťahajú za jeden povraz a vidia vo vašich aktivitách zmysel.